Як вибрати тенісний мяч

733

Історія тенісного м’яча


Теніс – це стародавня гра, зі своєю багатою історією. Він зародився в 12 столітті у Франції, і, звичайно, тоді сильно відрізнявся від сучасного. Гра була офіційно затверджена в 1874 році англійським майором Уолтоном Вингфилдом. Разом з грою розвивалися і необхідні для неї предмети. Теніс не можна уявити без спеціально призначених м’ячів.

У середні століття в Шотландії м’ячики виготовляли з шкіри овець, потім покривали овечою вовною. Після цього, м’ячі перев’язували мотузками, і вони були готові до гри. Грали тільки на кам’яній підлозі, тому що від іншого м’яч просто не відскакував. В часи Генріха Восьмого тенісні м’ячі покривалися людськими волоссям, однак у 18 столітті знову повернулися до овечої вовни і почали перев’язувати м’ячі білими стрічками. Ця традиція збереглася дотепер: всі тенісні м’ячі мають білу смугу.

Сучасні вимоги до тенісному м’ячу

І ось, нарешті, в 1870 тенісні м’ячі навчилися робити з гуми. З тих пір з’явилися чіткі вимоги до м’ячів: вони повинні бути жовто-зеленого або білого кольору (білі зараз практично не використовуються), певної ваги (56,7 – 58,6 грамів) і розміру (6,35-6,67 сантиметрів), контролюється їх відскік.

Купити тенісні м’ячі можна тут!

Але як вибрати тенісний м’яч і на що звернути увагу? Перш ніж зробити вибір, необхідно зрозуміти, що ж таке тенісний м’яч : по своїй конструкції і матеріалам всі тенісні м’ячі схожі один на одного: гумове ядро, склеєне з двох половинок і обклеенное сукном, також складається з двох шматків. Здавалося б, що є простіше, ніж вибір тенісного м’яча, але всі вони різні! Останнім часом з’явилося дуже багато різновидів тенісних м’ячів, в яких можна заплутатися.

В основному різновиди тенісних м’ячів розрізняються:

1.По герметичності

Отже, тенісні м’ячі бувають герметичні та негерметичні. Перший вид м’ячів має менший строк служби, другий же вид м’ячів служить довше і призначений в основному для професіоналів.

 • Герметичний м’яч. Такі м’ячі мають надлишковий внутрішній тиск більший від атмосферного на 20%. Такий тиск створюється за рахунок закачування всередину м’яча інертного газу (азоту, гексафториду сірки, фреону) або технологічного введення спеціальної таблетки неорганічних солей, що, розкладаючись при підвищеній температурі під час вулканізації, створює надлишковий тиск.

Покриття м’яча виготовляється із спеціального синтетичного матеріалу. Щоб при зберіганні м’ячів, щоб інертний газ, молекули якого менше, ніж молекули гумової оболонки, не просочувався через неї, у банках, де вони зберігаються, створюється надлишковий тиск з подальшою її герметизацією. Якщо при розтині банки ви не почули характерний звук (схожий на звук вскрываемой банки з пивом), то це означає, що термін зберігання товару перевищений, і м’ячі, швидше за все, втратили свою пружність, як із-за зменшення внутрішнього тиску, як і від старіння гуми (стає менш пружною). Середній термін зберігання м’ячів у пластикових банках становить 1,5‒2 роки, металевих − до 5 років.

Важливо! Відомий факт, що такі м’ячі досить швидко втрачають внутрішній тиск. Так одна година гри зменшує його на 2-5%, а значить, зменшується швидкість (Speed) і відскік (Bounce) м’ячі. Після 3-5 годин ними вже нормально грати не можна. Якщо ви можете собі дозволити, то кожну гру грайте новими м’ячами.

 • В негерметичних м’ячах внутрішній тиск збігається з тиском зовні, тому м’ячі довго зберігають пружність, за що їх і люблять професійні тенісисти. М’ячі без надлишкового тиску виготовляються, в основному шведською фірмою TRETON (технологія «Micro Cell»). Їх відскік забезпечується за рахунок спеціальної гуми. Головною перевагою таких м’ячів − їх довговічність , без необхідності використання спеціальної упаковки. Але вони більш важкі, тому початківцям тенісистам необхідно уникати гри такими м’ячами.

Важливо! починаючим гравцям взагалі, краще освоювати ази тенісу м’ячами, які, із-за тривалого зберігання, дещо втратили пружність і за цього стали більш повільними і менш прыгучими.

2. За призначенням і рівнем гри

Залежно від призначення за рівнем гри м’ячі діляться на три групи:

 • Турнірні (Tournament) – для професіоналів; відповідають самим високим вимогам.
 • Спортивні (All) – для всіх гравців.
 • Аматорські (Recreational) – менш відповідають суворим вимогам і призначені для любителів, б’ють по м’ячу з не дуже великою силою.

3. По швидкості

У 2000 році Міжнародна Федерація Тенісу (ITF) дозволила 3 типи стандартних тенісних м’ячів для змагань. До цього були дозволені тільки м’ячі з середньою швидкістю. Зараз можна швидкі м’ячі для збільшення швидкості на повільних кортах, і «повільні» м’ячі для замедливания гри на швидких кортах, наприклад на трав’яних кортах.

 • Повільні тенісні м’ячі по швидкості: більший діаметр, вага однаковий. Потрібен для початківців гравців і тих, кому потрібно більше часу для розігріву.
 • Середня швидкість м’яча: Практично всі основні види м’ячів. Підходять для більшості гравців.
 • Швидкі м’ячі: важко знайти і рідко використовуються. Підходять для гравців, які люблять м’яке грунтове покриття, але хотіли б вести швидку гру.

Важливо! Для дітей 4-6 років, які роблять перші кроки в тенісі, виготовляються м’ячі з пружного поролону (Sponge Balls) і дещо більшого розміру. Для дітей трохи старшого віку для навчання (Easy Play) є полегшені м’ячі (Mini Balls), що мають звичайний розмір і ворсистое покриття, але менший внутрішній тиск. Такі м’ячі дають можливість грати в уповільненому темпі і наносити удари на рівні стегна, а не “шарахатися” від м’яча, що летить на рівні голови.

4. По тканині покриття

Тканинне покриття м’яча виготовляється з вовняних, бавовняних або синтетичних ниток. Так як ворсистість м’яча впливає на показник «зчеплення» з поверхнею корту, покриття м’яча розробляється з урахуванням типу корту. Для хардових покриттів вибирають м’ячі з підвищеною ворсистість, а для грунтових або трав’яних – з звичайної:

 • Типове покриття тканини (Regular duty) — створені, в основному, для грунтових кортів і закритих кортів. Більш тонке покриття розроблено для того, щоб тенісні м’ячі швидко не распушались, тобто не ставали густішими. Тому такі м’ячі швидко зношуються на більш твердому покритті.
 • Екстра покриття м’яча (duty Extra) — створені для кортів з твердим покриттям. Щільність покриття дозволяє менше «прати» м’яч про корт. На грунті або в залі, такі м’ячі стають пухнастими.
 • Покриття м’ячі для трави ( Grass court felt) — звичайні м’ячі, з тією лише різницею, що вони не брудняться про траву.

Важливо! Завжди звертайте увагу на упаковку. На пакувальних банках, як правило, є інформація про те, для якого покриття призначені ці м’ячі: глиняно-пещаного (ґрунтового) (Clay Court), синтетичного (Hard Court), асфальтного (Asphalt Court), бетонного (Concrete Court), трав’яного (Трав’яні Court) або ж будь-якого (All Court).

Провідні виробники тенісної екіпіровки

До кращим європейським виробникам тенісних м’ячів і екіпіровки для тенісу відносяться Slazenger, Dunlop, Нead і Wilson. Однак, досвід показує, що дати конкретну рекомендацію щодо вибору м’ячів по фірмі виробника і марку, практично, неможливо. Будь-відомий виробник випускає як першокласні м’ячі, так і м’ячі більш низької якості. Перші стоять на 1,5‒2 долара дорожче друге. І все ж пару слів про лідера:

Тенісні М’ячі Вімблдону!

Тенісні м’ячі Slazenger Wimbledon Ultra-Vis хгаразд відомі в усьому світі – це м’ячі преміум класу. Ось вже більше ста років Slazenger виробляє м’ячі для такого престижного тенісного турніру Уїмблдон. Унікальне ядро, виготовлене за технологією TOUR CORE, що дозволяє м’ячу максимально довго зберігати первинні ігрові якості.

Застосування елітного фетру ULTRA-VIS забезпечує тривалий термін служби і чудову видимість м’ячі на будь-якій швидкості польоту. При виробництві даного фетру використовується технологія Hydroguard, завдяки якій Slazenger Wimbledon Ultra-Vis на 70 % краще відштовхує вологу порівняно зі стандартними тенісними м’ячами. При цьому Тенісні м’ячі Slazenger Wimbledon Ultra-Vis призначені для гри на всіх видах кортів.