Як і де з’явилася гра у футбол

7-8-2021

Точно невідомо, коли почалося футбольне безумство. Ганяти м’ячі любили від греції до китаю. Саме слово “футбол” вперше зустрічається в указі англійського короля едуарда iii від 1363 року. Призвідник столітньої війни забороняв підданим ” гандбол, футбол, хокей, а також півнячі бої та інші подібні ігри».

В ті часи жителі британських островів грали в футбол всім натовпом-без правил і обмежень за кількістю гравців. Частенько ігри закінчувалися бійками з усіма витікаючими наслідками. І, незважаючи на заборони влади, футбол продовжував набирати популярність. Зараз без перебільшень футбол є найпопулярнішою грою по всьому світі, слідкуйте за матчами перейшовши за посиланням футбол швеции чемпионат.

У xix столітті футбол був досить-таки хаотичним дійством, судячи з цієї ілюстрації, що зображає матч між збірними англії і шотландії на стадіоні «кеннінгтон овал» (лондон, великобританія). Тут же в 1872 році відбувся фінал першого кубка англії з футболу.

Сучасний формат, коли на полі з окресленими кордонами б’ються дві команди по 11 гравців, з’явився тільки в середині xix століття — знову ж таки в англії. При цьому правила у всіх довгий час були свої, що робило проблематичним проведення турнірів. Єдиний звід — » кембриджські правила ” – був прийнятий в 1846 році і перетворив вуличну розвагу в серйозний вид спорту.

Британці внесли і багато інших удосконалення: на воротах з’явилася сітка, у судді — свисток (як альтернатива хлопкам і дзвону дзвіночка), та й самі судді стали неодмінним атрибутом гри саме на тутешніх полях (в інших країнах спірні питання вирішували капітани команд).

Матч англія-шотландія 1905 року. У смугастих футболках гравці шотландської збірної, які в підсумку програли англійцям 0: 1.

Футбол поширювався по світу як епідемія. Мандрівники, моряки, солдати, торговці, місіонери розносили гру по країнах і континентах. З бурхливим зростанням її популярності з’явилася потреба в упорядкуванні всього, що пов’язано з проведенням змагань. У травні 1904 року до роботи приступила міжнародна федерація футбольних асоціацій — fifa. Її заснували представники франції, бельгії, данії, нідерландів, іспанії, швеції та швейцарії. Сьогодні до складу fifa входять понад 200 національних федерацій.

М’яч-всьому голова

Починаючи з 60-х років xx століття шкіряні м’ячі стали замінювати синтетичними. Приблизно в цей же час з’являється «м’яч бакмінстера», або просто «бакібол», чий зовнішній вигляд знайомий навіть далеким від футболу людям. Це сфера, що складається з чорних п’ятикутників і білих шестикутників. У 1970 році такий м’яч — з 12 чорних п’ятикутників і 20 білих шестикутників — telstar став офіційним м’ячем чемпіонату світу в мексиці. Це був перший турнір, який транслювався в прямому ефірі, і дизайн м’яча якнайкраще підходив для чорно-білого телебачення того часу. Його “родич” telstar 18-головний герой нинішнього чемпіонату світу в росії.

Еволюція футбольного м’яча

До середини xx століття футбольні м’ячі робили зі шкіри і зшивали шнурками. Однак вони легко втрачали округлу форму, а під час дощу ставали важкими і травмонебезпечними, тому в 1960‑х натуральну шкіру замінили синтетичними матеріалами. Головний м’яч цього літа, adidas telstar 18, прикрашений піксельним візерунком і імітує культовий adidas telstar 1970 року в польоті. У покришку вклеєний чіп, який дозволяє взаємодіяти з м’ячем через смартфон.